Анонс

Дорогі друзі! Дякуємо що ділитеся на Форумі корисною інформацією!!!

Пінгвін: Лід - де і який: Сезон 2018 - 2019
Пошук по www.active.lviv.ua:
Пользовательского поиска

Юридические вопросы на дорогах страны

Юридические вопросы на дорогах страны

» 30.06.2009 12:21 pm

ЗАЄМОВІДНОСИНИ ВОДІЯ ТА ПРАЦІВНИКІВ ДАІ

...що робити, коли Вас зупинили працівники ДАІ? Перефразовуючи один досить відомий вислів, можна сказати, що люди поділяються на тих, хто пересувається у просторі і часі традиційним протягом тисячоліть способом “на своїх двох” і тих, хто, опанувавши відстані і швидкості, осідлали “залізного коня”. В останньому випадку мова йде, звичайно ж, про водіїв автомобілів. Отже, Ви щасливий власник автомобіля і маєте, як Вам здається, достатньо підстав вважати себе справжнім водієм, як за своїм внутрішнім переконанням так і з точки зору права (посвідчення водія, реєстраційні документи, талон про проходження державного технічного огляду та ін.). Ви їдете у своєму авто, радіючи життю, відчуваєте задоволення від панування над цим витвором швидкості і потужності, і... аж тут починається сувора дійсність – Вас зупиняють працівники ДАІ. Що робити в такому випадку, як поводити себе таким чином, щоб Ваші дії були бездоганними з юридичної точки зору? Як зберегти добрий настрій та юридично вірно побудувати свої відносини із працівниками ДАІ? Що робити, аби не допустити зловживань з боку представників ДАІ? Як захистити свої порушені права?...У цій юридичній консультації ми розглянемо відповіді на поставлені вище питання, а також дамо ряд практичних порад стосовно поведінки при спілкуванні із працівниками ДАІ. Особлива увага буде звернута на правову базу діяльності ДАІ, на питання про права та обов’язки посадових осіб ДАІ, підстави та порядок притягнення водіїв транспортних засобів до адміністративної відповідальності, види можливих адміністративних стягнень, які може бути накладено на водіїв, порядок оскарження неправомірних дій працівників ДАІ, а також будуть приведені зразки процесуальних документів, які можуть складатися підчас “з’ясування стосунків” між водієм та працівниками ДАІ.
ЗМІСТ:
РОЗДІЛ 1. Повноваження Державтоінспекції
РОЗДІЛ 2. Підстави та порядок зупинки водія (автомобіля) інспектором
РОЗДІЛ 3. Ви “попалися”: Ваші дії.
РОЗДІЛ 4. Адміністративне припинення та адміністративна відповідальність
РОЗДІЛ 5. Загальний порядок оформлення порушення
РОЗДІЛ 6. Заходи адміністративного припинення, що можуть до Вас застосовуватися
РОЗДІЛ 7. Розгляд справи
РОЗДІЛ 8. Що слід робити, аби захистити себе від адміністративної відповідальності.

РОЗДІЛ 1.
Повноваження Державтоінспекції
ДАІ є складовою частиною системи МВС. Питання діяльності ДАІ регулюється Положенням про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ.Основним із завдань ДАІ є організація контролю за додержанням законів, інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища від шкідливого впливу транспортних засобів.Головним, чим займається ДАІ, і що важливо для Вас є: виявлення та вжиття заходів до попередження і припинення адміністративних правопорушень Правил дорожнього руху, забезпечення розгляду справ, віднесених до її відання; здійснення в установленому порядку на автомобільних дорогах у місцях розташування контрольних пунктів перевірку транспортних засобів та їх власників з метою припинення переміщення викраденого транспорту за межі України. Надзвичайно корисним для Вас буде запам’ятати, що ДАІ також надає правову допомогу і необхідну інформацію про умови дорожнього руху його учасникам, особливо неповнолітнім, інвалідам, громадянам похилого віку.
Виділимо основні права, які має ДАІ, а отже – і її співробітники. Підрозділи ДАІ мають права, передбачені Законами України "Про міліцію", "Про дорожній рух", "Про оперативно-розшукову діяльність", іншими нормативно-правовими актами, що регулюють їх діяльність. Зокрема, працівники ДАІ під час виконання службових обов'язків мають право: 1. перевіряти виконання власниками (володільцями) транспортних засобів вимог законодавства, в тому числі правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху і охорони довкілля, а також вимагати і отримувати від них безплатно необхідні відомості та документацію; 2. давати обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень, в тому числі правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а у разі невиконання таких приписів - притягувати винних до передбаченої законодавством відповідальності; Однак, слід зазначити, що працівники ДАІ можуть зупиняти транспортні засоби лише у разі порушення вимог правил дорожнього руху, крім транспортних засобів, відносно яких є відомості про незаконне заволодіння ними або протиправне використання, в тому числі з метою зникнення з місця ДТП
3. зупиняти транспортні засоби. Тому, якщо Ви вважаєте, що Вас зупинили безпідставно - коли Ви переконані, що не порушували Правил дорожнього руху, логічно, що підставою зупинки може бути лише те, що Ваш автомобіль перебуває у розшуку, або Ви нібито скоїли ДТП та зникли з місця пригоди. Зважаючи на це уявляється за доцільне застосувати таку схему поведінки: слід поцікавитися у ДАІ-шника, яка причина зупинки і що саме Ви порушили. Якщо ж Ви вияснили, що порушень немає, а Вас зупинили за підозрою, що автомобіль перебуває у розшуку – то слід з’ясувати – хто і коли оголосив розшук машини схожої моделі та демонстративно записати відомості про ДАІ-шника і про викрадений автомобіль.
4. оглядати транспортні засоби і перевіряти у водіїв документи на право користування і керування ними, дорожні (маршрутні) листи та відповідність вантажів, що перевозяться, товарно-транспортним та іншим документам, e. забороняти подальший рух та відстороняти від керування транспортними засобами водіїв у випадках, передбачених Правилами дорожнього руху та іншими актами законодавства; 5. проводити в установленому законодавством порядку огляд осіб, які підозрюються у вчиненні адміністративного правопорушення або злочину для визначення наявності в їх організмі алкоголю, наркотичних засобів, психотропних чи токсичних речовин або направляти чи доставляти зазначених осіб до медичних установ, якщо результат огляду необхідний для підтвердження чи спростування факту правопорушення або об'єктивного розгляду; 6. здійснювати в установленому законодавством порядку адміністративне затримання і особистий огляд громадян, які вчинили адміністративне правопорушення, огляд їх речей, транспортного засобу і вантажу; 7. у випадках, передбачених законодавством, затримувати транспортні засоби і доставляти їх, у тому числі з використанням спеціальних транспортних засобів, на спеціальні майданчики чи стоянки Державтоінспекції для тимчасового зберігання; 8. у передбачених законодавством випадках забороняти експлуатацію транспортних засобів із вилученням номерних знаків; 9. відповідно до законодавства складати адміністративні протоколи, накладати адміністративні стягнення на правопорушників.

РОЗДІЛ 2.
Підстави та порядок зупинки
Підстави для зупинкиСлід пам’ятати, що співробітникам ДАІ, заборонено темної пори доби зупиняти транспортні засоби для перевірки на неосвітлених ділянках доріг і вулиць одиночним нарядом та нарядом на автомобілях без спеціального пофарбування, за винятком випадків проведення спеціальних операцій. Отже, якщо Вас зупинили темної пори доби, то поцікавтеся, будь-ласка, яка саме спецоперація проводиться, та запишіть ці відомості.Працівники ДАІ можуть зупиняти транспортні засоби лише у разі порушення вимог правил дорожнього руху, крім транспортних засобів, відносно яких є відомості про незаконне заволодіння ними або протиправне використання, в тому числі з метою зникнення з місця ДТП.
До даних про протиправність використання автомобіля, які дають підстави для зупинки відносяться: 1. зовнішні ознаки (номерний знак, колір, марка, пошкодження та інші особливі прикмети) транспортного засобу збігаються або схожі з орієнтуванням зацікавленого підрозділу внутрішніх справ про розшук особи, яка вчинила злочин з використанням подібного транспортного засобу чи його викрадення; 2. поведінка або зовнішній вигляд водія і пасажирів, стан вантажу вказують на їх причетність до вчинення ДТП чи злочину. Отже, якщо Вас зупинили за “протиправність використання” автомобіля, то поцікавтеся у ДАІ-шника в чому саме полягає така протиправність та демонстративно занотуйте ці відомості.Порядок зупинкиВідповідно до п.8.9. Правил дорожнього руху вимога про зупинку транспортного засобу подається працівником міліції: 1. жезлом або рукою, що вказує на цей транспортний засіб; 2. за допомогою увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу; 3. за допомогою гучномовного пристрою; 4. за допомогою спеціального табло, на якому зазначається вимога про зупинку транспортного засобу. Ви повинні зупинити автомобіль у місці, яке буде Вам вказано, з дотриманням правил зупинки. Ваші дії та дії працівника ДАІ безпосередньо після зупинкиВи зупинилися. Запам’ятайте – не поспішайте виходити з автомобіля із “распрастертыми объятиями” до ДАІ-шника, оскільки” після зупинки транспортного засобу працівник міліції сам повинен без затримки підійти до Вас і відрекомендуватися. Якщо Ви одразу починаєте підлещуватися до ДАІ-шника – значить, Ви розумієте свою провину і даєте привід йому зайвий раз “качати права”.Для розмови з Вами працівник міліції не може пропонувати Вам вийти з автомобіля, крім випадків (в кожному із перелічених випадків поцікавтесь у ДАІ-шника, що саме йому здається негаразд із Вами та Вашим автомобілем): 5. коли перебування працівника міліції поруч з транспортним засобом, що стоїть, створює загрозу його особистій безпеці; 6. усунення порушення (технічних несправностей, правил перевезення вантажів тощо); 7. у разі необхідності звірки номерів агрегатів та вузлів транспортного засобу із записами в реєстраційних документах; 8. коли є підстави вважати, що Ви перебуваєте в нетверезому стані; 9. коли є підстави для особистого огляду Вас та огляду Ваших речей (поцікавтесь у ДАІ-шника – що саме він має на увазі); 10. коли Ви або Ваші пасажири підозрюються у вчиненні злочину. Під час звернення до Вас працівник міліції зобов'язаний прикласти праву руку до головного убору, привітатися, чітко і зрозуміло відрекомендуватися, назвати свою посаду, звання та прізвище, роз'яснити причину зупинки транспортного засобу.На Вашу вимогу працівник міліції повинен пред'явити своє службове посвідчення.Отже, якщо ж Вам все-таки було запропоновано вийти із автомобіля, то поцікавтесь у ДАІ-шника, на якій саме підставі він запропонував це зробити і що саме послугувало підґрунтям для таких його висновків. Все, що скаже ДАІ-шник, а також його особисті дані, що містяться у службовому посвідченні - демонстративно занотуйте, а у разі, коли Вас почнуть “притягати”, то вимагайте внесення занотованого до протоколу.Перелік документів, які повинні бути наявні у працівника ДАІ.Корисним для Вас буде знати, що нагляд за дорожнім рухом здійснюється не абияк за бажанням ДАІ-шників, а для цього встановлюється спеціальний порядок. Такий нагляд здійснюється патрулем для нагляду за дорожнім рухом (ПНР). Відповідно до п.30. Статуту патрульно-постової служби міліції України ПНР є наряд в складі одного або кількох працівників ДАІ, який здійснює контроль за дорожнім рухом та виконанням громадянами правил дорожнього руху шляхом патрулювання на автомобілях, мотоциклах, вертольотах або пішим патрулюванням.Які ж документи повинні бути у ПНР для того, аби він міг вважатися правомочним для несення служби? З цією метою п.39 згаданого Статуту зазначає, що на кожний маршрут патрулювання (пост) складається картка. Вона видається міліціонерам при виході на службу і здаються ними після її закінчення. Для Вас є важливим знати, що в картці маршрутів вказуються: маршрут наряду, його довжина, межі; час несення служби. У кожного міліціонера повинне бути його особисте службове посвідчення. Надзвичайно важливо та корисно запам’ятати, що працівникам ДАІ забороняється несення дорожньо-патрульної служби без: маршрутних карт, схем безпечних місць нагляду за дорожнім рухом, графіків переміщення між конкретними місцями несення служби, страхувальних ременів до табельної зброї.Цікавим для Вас буде довідатися, що у працівника ДАІ, який заступив на патрулювання повинна бути присутня і спеціальна службова книжка. Отже, у Ваших інтересах є вимагати у працівників ДАІ пред’явити для Вашого ознайомлення їхні маршрутні картки та графіки переміщення між конкретними місцями несення служби, не говорячи вже про службові посвідчення, а також і інші документи. Якщо Ви побачити, що дані у цих документах не відповідають обставинам Вашої зупинки – постарайтесь ввічливо вказати на це працівникам міліції та попросіть їх Вас більше не затримувати; інакше Ви сміливо може покликати на допомогу їхніх колег, оскільки Ваші ДАІ-шники займають не патрулюванням, а пошуком засобів до прожиття.Документи, які повинні бути у Вас.Відповідно до п.2.1. Правил дорожнього руху як водій Ви повинні мати при собі: 1. посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії і талон, що додається до посвідчення; 2. реєстраційний документ на транспортний засіб, а у разі відсутності в транспортному засобі його власника, крім того, - свідоцтво про право спільної власності на цей транспортний засіб чи тимчасовий реєстраційний талон; Якщо ж ви не є власником автомобіля, то підтвердженням законності керування автомобілем буде належним чином оформлена довіреність на право користування або розпорядження автомобілем. 3. у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків і (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв - дозвіл, виданий Державтоінспекцією МВС, у разі розміщення реклами, - погодження, що видається підрозділами Державтоінспекції МВС; 4. у встановлених законодавством випадках дорожній лист (дорожній лист - документ встановленого законодавством зразка для визначення та обліку роботи автомобільного транспортного засобу; документи на вантаж 5. на маршрутних транспортних засобах додатково - схему маршруту та розклад руху; на транспортних засобах, що здійснюють перевезення великогабаритних чи великовагових вантажів, - дозвіл на рух; на транспортних засобах, що здійснюють перевезення небезпечних вантажів, - технічні умови на перевезення, свідоцтво про допуск водія і допуск транспортного засобу до перевезення небезпечного вантажу та дозвіл на дорожнє перевезення; 6. чинний договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу у разі укладення такого договору. Однак, що є досить цікавим, працівникам ДАІ забороняється вимагати від водіїв для перевірки документи, в тому числі – ліцензії, дозволи, сертифікати, санітарні та екологічні паспорти, свідоцтва платників податку, талони токсичності, будь-які узгодження або дозволи на вивіз сировини та ін., крім: товарно-транспортних накладних - документів на вантаж; реєстраційних документів - документів на автомобіль; посвідчень водія та інших документів, які підтверджують право на управління транспортним засобом (довіреність), дорожніх (маршрутних) листів - документів на право управління автомобілем. Що Ви зобов’язаний зробитиВідповідно до п.2.4. Правил дорожнього руху на вимогу працівника міліції Ви повинні зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: 1. передати для перевірки відповідні документи (див. вище); 2. дати можливість перевірити технічний стан, номери агрегатів і комплектність транспортного засобу; Тут потрібно провести невелике уточнення: працівникам ДАІ забороняється проведення перевірок технічного стану автомототранспорту, крім працівників державної авто технічної служби підрозділів ДАІ МВС України за місцем дислокації транспортних засобів . 3. дати можливість оглянути транспортний засіб (однак не проводити його обшук) відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав. Про такий огляд складається протокол або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання . Огляд відрізняється від обшуку тим, що: 1 ) обшук проводиться лише за вмотивованою постановою слідчого, санкціонованою прокурором, і полягає у активних діях працівника ДАІ – він сам шукає те, що йому потрібно; 2) активні дії по огляду проводяться Вами (напр. Ви самі відкриваєте багажник, піднімаєте капот та ін.), при цьому Ви виконуєте вказівки ДАІ-шника, а ДАІ-шник лише спостерігає за Вашими діями та речами, які він бачить. Ви повинні на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.Ви зобов’язані надати транспортний засіб: 1. працівникам міліції та охорони здоров'я для доставки у найближчий медичний заклад осіб, які потребують невідкладної медичної допомоги; 2. працівникам міліції для виконання непередбачених і невідкладних службових обов'язків по затриманню правопорушників. При цьому водій має право на відшкодування збитків згідно з чинним законодавством. Пам’ятайте, що особа, яка скористалася транспортним засобом, повинна видати довідку або зробити запис у дорожньому листі із зазначенням пройденої відстані, тривалості поїздки, свого прізвища, посади, номера посвідчення, повного найменування свого підрозділу чи організації. Ваші праваВідповідно до ч.1 ст.16 Закону України “Про дорожній рух” Ви як водій маєте право: 1. керувати транспортним засобом і перевозити пасажирів або вантажі на дорогах, вулицях та в інших місцях, де рух транспорту не заборонено у встановленому порядку; 2. довіряти у встановленому порядку право користування і розпорядження приватним транспортним засобом іншій особі, яка має відповідне право на керування; 3. знати причину зупинки транспортного засобу посадовою особою державного органу, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом, а також прізвище і посаду цієї особи; 4. відступати від вимог Закону в умовах дії непереборної сили або коли іншими засобами неможливо запобігти власній загибелі чи каліцтву громадян; 5. на відшкодування витрат у разі надання транспортного засобу працівникам міліції та охорони здоров'я у випадках, передбачених цим Законом; 6. одержувати необхідну допомогу від посадових осіб, організацій, що беруть участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху Ви також маєте право на оскарження всіх дій працівника міліції в разі, якщо Ви вважаєте, що останнім порушено Ваші права, інтереси.
РОЗДІЛ 3.

Ви “попалися”: Ваші дії.

Якщо Вас навіть і “застукали” на порушенні правил це ще не обов’язково означає автоматичне притягнення Вас до адміністративної відповідальності. Справа в тому, що наявність у Ваших діях складу правопорушення та самого факту правопорушення довести ДАІ-шнику буває часто надзвичайно нелегко. Так, якщо Вас зупинили і ДАІ-шник почав оформлювати правопорушення, то все від початку до кінця він повинен зробити на місці – тобто: скласти протокол про адміністративне правопорушення, знайти свідків, які бачили, як Ви скоїли правопорушення, яке Вам “шиють”; ДАІ-шник також зобов’язаний відібрати у Вас та свідків (де він їх, цікаво, знайде?) пояснення щодо того, що вони дійсно бачили, як Ви скоїли порушення. Ще раз нагадуємо, що все повинно бути зроблено на місці, де Вас зупинили, інакше це буде порушенням, а тому такі “адміністративні матеріали” будуть звичайними папірцями із незрозумілою писаниною ДАІ-шника “...варіації на тему... адміністративного правопорушення...”.Розглянемо приклад із перевищенням швидкості. Припустимо Ви насправді перевищили швидкість і Вас зупинили. Однак, як ДАІ-шник може довести, що саме Ви, а не хтось інший із учасників дорожнього руху перевищив швидкість, і чи взагалі було перевищення швидкості. Скажемо одразу – все це “головний біль” виключно ДАІ-шника, це його проблеми. Якщо у ДАІ-шника є радар, який не лише фіксує швидкість, а й фотографує автомобіль в цей момент, то це одна справа – пан ДАІ-шник має документальне підтвердження події Вашого правопорушення, а тому тут Вам особливо ніде буде “розвернутися”. Але якщо його “знаряддя праці” не фотографує Вас, то яким чином наш славетний правоохоронець доведе, що саме Ви перевищили швидкість і на скільки, які свідки (поняті) можуть підтвердити те, що ви їхали зі швидкістю рівно 85 км/год? Невже свідки (поняті) розвинули свої математичні здібності до такого рівня, що можуть на ходу і моментально визначити швидкість будь-якого автомобіля, невже саме Ваш автомобіль став на момент об’єктом їхніх прискіпливих математичних розрахунків? Можливо це так і було, однак хай вони це потім пояснять судді, який буде розглядати справу. Цікаво буде подивитися на його реакцію.Інший приклад. Ви трішки “хильнули” зайвого. Вас зупиняють. Що робити?Один мій знайомий на всякий випадок тримає в автомобілі 2-3 баночки пива або ще чогось такого. Тоді: Вам вказали зупинитися, Ви демонстративно і швидко виходите з автомобіля, відкриваєте пиво та добряче його випиваєте на очах у “шокованого” ДАІ-шника. Потім Ви зачиняєте автомобіль та лагідно прохаєте нашого правоохоронця придивитися за ним до того часу, як щойно вжитий Вами алкоголь не полишить Ваш організм. Що це Вам дає? Це надзвичайно просто – будь-яка “трубка тверезості” може показати лише наявність чи відсутність певних концентрацій алкоголю у крові, однак жодна з них не може визначити час вживання алкоголю. Тому ДАІ-шнику є майже неможливим довести, що Ви керували автомобілем саме у стані сп’яніння, оскільки Ви “сп’яніли” прямо на його очах, причому зробили це покинувши перед цим автомобіль. Тому в даному випадку Ви лише людина яка зупинилася на узбіччі з метою вгамування своєї “спраги”.Отже, пам’ятайте – Ви не зобов’язані доводити свою не винуватість, суд буде виходити з того, що перед ним спочатку стоїть зовсім невинна людина. Обов’язок доведення лежить на ДАІ-шнику та його товаришах по службі. Якщо Ви впевнені у своїй не винуватості, то від самого початку відстоюйте свою позицію – вимагайте занесення всіх своїх зауважень до протоколу про адміністративне правопорушення, не погоджуйтесь з тим що Вам “шиють” та фіксуйте це у протоколі.РОЗДІЛ 4.

Адміністративне припинення та адміністративна відповідальність

Для того аби орієнтуватися у діях, які можуть видатися Вам “карою” за вчинене порушення Ви повинні чітко для себе розрізнити поняття “відповідальність”(“адміністративна відповідальність”) та “адміністративне припинення”.Отже, в першому випадку, тобто коли мова йде про адміністративну відповідальність, законодавство України має на увазі те, що до порушника застосовуються дії, які є покаранням за неправомірну поведінку. До такої відповідальності можна притягнути лише у випадках і в порядку передбачених Законом. Вичерпний перелік видів “покарань” (адміністративних стягнень) передбачено в ст.24 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Кінцевим результатом притягнення до адміністративної відповідальності є накладання на порушника адміністративного стягнення.Коли ж мова йде про заходи адміністративного припинення то мається на увазі, що порушник не піддається покаранню, а стосовно нього лише вчиняються дії, спрямовані на усунення його протиправної поведінки. Заходи адміністративного припинення застосовуються також і на підставі та в порядку, передбаченими підзаконними нормативно-правовими актами. Слід мати на увазі, що після вжиття заходів адміністративного припинення порушник може бути притягнутий до адміністративної відповідальності.Перелік порушень, за які Вас може бути притягнуто до адміністративної відповідальностіПам’ятайте, що до адміністративної відповідальності Вас можуть притягти лише за ті порушення, які передбачено в чинній редакції Кодексу України про адміністративні правопорушення. Конкретні розміри штрафів та строки позбавлення прав на керування транспортним засобом передбачено Кодексом про адміністративні правопорушення України. Загалом, на Вас може бути накладено одне із таких стягнень - в порядку збільшення їх суворості: попередження, штраф, позбавлення права керування на певний строк, оплатне вилучення транспортного засобу. Одразу зазначимо, що попередження застосовується у всіх випадках порушень правил дорожнього руху, які не передбачені в КУпАП. Ви вважаєтесь таким, що позбавлені права на керування автомобілем тільки на підставі матеріалів справи про адміністративне порушення правил дорожнього руху. Тобто, лише за результати розгляду справи у суді. Процесуальним документом, яким оформлюється таке рішення є постанова про накладення адміністративного стягненняРОЗДІЛ 5.

Загальний порядок оформлення порушення та призначення покарання

Загальний порядок оформлення адміністративного порушення, у відповідності до положень КУпАП такий: 1) складається протокол про адміністративне правопорушення; 2) відбираються пояснення у порушника, потерпілих (якщо такі є), свідків; 3) матеріали справи направляються до органу, який має право розглядати справу, або безпосередньо до суду; 4) розгляд справи по суті.Протокол про адміністративне правопорушення як основний документ щодо порушення.Отже, Ви “попалися”. Яким чином юридично вірно оформляється порушення?Протокол про адміністративне правопорушення це документ, який описує, і таким чином фіксує вчинене правопорушення “на папері” (хто, як, де, коли і яким чином вчинив порушення, хто його виявив та хто його зафіксував на папері – склав протокол). Протокол потрібен для того, щоб згодом, при розгляді справи, могти відтворити обставини вчинення правопорушення. А тому протокол є одним із найважливіших доказів у справі. Тому вимоги до його оформлення є дуже суворими, а працівник ДАІ повинен скласти його з максимальною уважністю. Пам’ятайте, протокол має бути складений саме на місці порушення, а не потім – в кабінеті. Пам’ятайте, що у протоколі фіксуються тільки ті події, як насправді мали місце, а тому не погоджуйтеся із будь-якими “фантазіями” чи “варіаціями на тему...”, які ДАІ-шник може записати в протоколі. Завжди знайте, що Ви можете відмовитись підписати протокол, про що в ньому робиться відповідний запис. Також Ви маєте право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до нього, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Це право надає Вам Закон, а саме – ч.3 ст.256 КУпАП. Усвідомте для себе один простий момент: складання протоколу є обов’язком працівника міліції, а не Вашим. А тому Ви не зобов’язані надавати йому будь-яку допомогу при складанні протоколу, Ваше завдання полягає лише в тому, щоб стежити за законністю дій працівника міліції. Отже, складання протоколу – це справа ДАІ-шника, і чим більше там буде міститися неточностей (але аж ніяк не перекручень дійсності!), тим краще для Вас. Можете підчас складання протоколу, наприклад, розповідати міліціонеру анекдоти – це Вам не забороняється. Вам необхідно уважно ознайомитись з протоколом і у разі виявлення неточностей, змісту порушень з боку ДАІ-шника – вимагайте внесення в протокол Ваших зауважень та виправлень.Зміст протоколуУ протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила адміністративне правопорушення (тобто, Вами); при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. При складенні протоколу Вам обов’язково повинні бути роз'яснені Ваші права і обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.

При складанні протоколу, що міститься на спеціальному бланку, працівник міліції повинен вручити Вам відривну Пам'ятку.Випадки, коли протокол складається обов’язково Протокол потрібно складати майже завжди.Однак, відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП протокол не складається у випадках, коли штраф накладається і стягується, а попередження фіксується на місці вчинення правопорушення. Якщо ж Ви не погоджуєтеся зі стягненням, вимагаєте залучення до розгляду справи адвоката, перекладача, відмовляєтесь від сплати штрафу на місці події, то протокол про адміністративне правопорушення повинен складатися у будь-якому випадку. Штраф на місціЯкщо Ви погоджуєтеся із працівниками ДАІ про те, що Ви-таки здійснили порушення і бажайте швиденько все владнати без зайвої мороки із протоколами, то Вам неодмінно слід пам’ятати наступне.1. Якщо штраф накладається і стягується на місці вчинення правопорушення, то порушникові видається квитанція або декілька квитанцій в залежності від суми штрафу, що накладається . 2. Квитанції є документами суворої фінансової звітності. Приймати гроші ДАІ-шникам дозволяється тільки в національній валюті України. Номінали квитанцій встановлюються управлінням ДАІ МВС України та виготовляються централізовано на замовлення МВС України. 3. При оформленні квитанції або квитанцій на корінцях записуються відомості про дату порушення, номерний знак транспортного засобу, прізвище, ініціали порушника, який пункт Правил дорожнього руху порушено і посилання на статтю КУпАП, відповідно до якої накладено стягнення. 4. Корінець квитанції (корінці квитанцій) обов'язково підписується Вами, що засвідчує Вашу згоду з фактом вчинення порушення і стягненням, яке накладається, а також отримання Вами квитанції (квитанцій) на конкретну суму. 5. На квитанції (квитанціях) проставляються дата порушення, номер нагрудного знака й прізвище працівника ДАІ, який наклав штраф, а також його підпис.РОЗДІЛ 6.

Заходи адміністративного припинення, що можуть до Вас застосовуватися

Тимчасове, до вирішення справи вилучення посвідчення водіяПри наявності підстав для позбавлення водія права на керування транспортним засобом або накладення стягнення у вигляді штрафу, посадові особи ДАІ МВС України мають право не повертати зазначене посвідчення до прийняття рішення про позбавлення права або сплати визначеного штрафу. У цьому разі водієві видається тимчасовий дозвіл на керування транспортним засобом. За фактом затримання посвідчення і видачі тимчасового дозволу на керування транспортним засобом складається протокол про його вилучення або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення. Таким чином, якщо Вас “почали притягати” до відповідальності за порушення, яке передбачає покарання у вигляді позбавлення водійських прав або штраф (якщо ви сплатите штраф на місці, то це Вам не загрожує), то ДАІ-шники можуть вилучити у Вас посвідчення водія на період, доки не буде розглянута Ваша справа. Це фіксується в талоні до посвідчення водія, який Вам повертається. Якщо ж Ви і далі „попалися” на порушеннях, то у Вас можуть вилучити вже і талон до посвідчення водія. У разі вилучення талона до посвідчення водія Вам повинен бути виданий тимчасовий дозвіл на керування транспортним засобом..У тимчасовому дозволі на право керування транспортним засобом з лицьового боку "гасяться" (перекреслюються) категорії транспортних засобів, право на керування якими у водія відсутнє, проставляються дата затримання посвідчення водія, посада, прізвище працівника ДАІ. На зворотному боці тимчасового дозволу робляться такі записи:У графі "Дата порушення" вказуються день, місяць та рік вчинення правопорушення. У графі "Стаття КпАП" вказуються стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення та частина цієї статті, якою передбачена відповідальність за порушення. У графі "Серія, номер нагрудного знака" проставляються серія та номер нагрудного знака працівника ДАІ, який склав протокол (виявив порушення).У графі "Вжиті заходи" зазначаються: вид стягнення, накладеного на порушника („штр.” - штраф, „позб.” - позбавлення права керування), або заходи, пов'язані з звільненням особи від адміністративної відповідальності („гром.” - передача матеріалів на розгляд громадськості, товариських судів, інших громадських організацій, усно - усне зауваження).Випадки, коли Ваш автомобіль можуть забрати на штрафмайданчик, а Вас – доставити до місцевого відділку внутрішніх справЕксплуатація транспортного засобу забороняється шляхом доставляння його на штрафний майданчик у разі, коли : 1. транспортний засіб не зареєстровано в установленому порядку; 2. номерні знаки транспортного засобу відсутні або підроблені, або умисно приховані, або не відповідають записові в реєстраційних документах; 3. водій керує транспортним засобом у стані сп'яніння або ухиляється від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння, або, будучи нетверезим, передав керування транспортним засобом особі, яка теж перебуває у стані сп'яніння; 4. водій, який керує транспортним засобом, не має при собі, не пред'явив для перевірки посвідчення, реєстраційний та інший документ, що підтверджує право розпоряджатися цим транспортним засобом; 5. водій перешкоджає проведенню працівником міліції огляду транспортного засобу в передбачених законом випадках; 6. транспортний засіб, залишений водієм на порушення вимог правил зупинки і стоянки, реально загрожує безпеці руху, внаслідок чого виникає аварійна обстановка. Дозволяється затримувати цей транспортний засіб і за допомогою евакуаційних пристроїв у встановленому порядку доставляти для зберігання на відповідну стоянку. Про ці дії негайно повідомляється наряд відповідної чергової частини Державтоінспекції; 7. порушуються правила перевезення небезпечних, надгабаритних та великовагових вантажів; 8. водій, на порушення встановлених правил, залишив місце дорожньо-транспортної пригоди; 9. водій не має або його позбавлено права керування транспортними засобами, або передав керування особі, яка не має або позбавлена права керування транспортними засобами.

http://ut.kiev.ua/

Аватар користувача
Вова
Львівський клуб активного відпочинку
Львівська обласна федерація риболовного спорту
 
Повідомлення: 3684
З нами з: 13.01.2007 08:00 pm
Звідки: Львів

Re: Юридические вопросы на дорогах страны

» 04.07.2009 02:16 pm

Виграв справу в суді про перевищення швидкості (прийшла фотка).Так що ці нові радари можливо і хороші,але правова база відсутня.

Аватар користувача
ryvak
Львівський клуб активного відпочинку
Львівська обласна федерація риболовного спорту
Львівський карповий клуб
 
Повідомлення: 2453
З нами з: 15.01.2007 11:22 pm
Звідки: Львів


Повернутись в Техніка та машиниХто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей